przejdź do Sochaczew.pl
123642 odwiedzin
"Muzeum Kolei Wąskotorowej"

W dniu 15.11.2018 dzieci z grupy „ Promyki” odwiedziły Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Przedszkolaki uczestniczyły w lekcji muzealnej pt. OPOWIEŚCI STARYCH LOKOMOTYW: Łukasz- znawca dziejów Powiatowej Kolei Sochaczewskiej.

Dzieci poznały historię i dzieje sochaczewskiej wąskotorówki, która istnieje już prawie 100 lat. Nasz bohater Łukasz urodził się w 1924 r. w Berlinie. W 1925 roku został zakupiony do Sochaczewa i od razu nadano mu oficjalne imię PKS 3. Skrót ten oznaczał, że nabyto go jako trzeciego w kolejności. Kolejkę w Sochaczewie otwarto do ruchu w 1922 r.

Dzieci dowiedziały się, że Łukasz bardzo ciężko pracował, aby odbudować Sochaczew, miasto zniszczone podczas I wojny światowej. Podczas wykonywania swoich obowiązków, współpracował z wieloma ciekawymi osobami i poznał wiele zawodów wykonywanych na kolei. Od bardzo miłej pani pracującej w muzeum dzieci dowiedziały się, czym charakteryzuje się praca maszynisty, dyżurnego ruchu, kierownika pociągu i kto był odpowiedzialny za sprawdzenie stanu torów i szyn. Przedszkolaki dowiedziały się również jaką trasę pokonywała sochaczewska kolejka i że przewoziła ludzi do 1984 roku. Lekcja odbywała się w sali dydaktycznej oraz w muzealnym skansenie.

 

M. Rozmarynowska

  

A A A
25.11.2018
godz.10:12
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość