przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
176952 odwiedzin

Nauczanie zdalne -grupa "ODKRYWCY"

A A A

Temat tygodnia : Moje hobby

CELE OGÓLNE: rozwijanie umiejętności swobodnego wypowiadania się na określony temat, poszerzanie słownictwa czynnego dzieci; rozumienie pojęcia wyobraźnia; wyrabianie umiejętności poprawnego formułowania wypowiedzi, stosowania spójników i przyimków, poznanie liter e, E; kształtowanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy sylabowej oraz głoskowej, czerpanie radości z samodzielnego odczytywania sylab i krótkich wyrazów; wyrabianie umiejętności poprawnego formułowania wypowiedzi i stosowania poprawnych form fleksyjnych

 

Poznanie wartości-Wyobraźnia to zdolność do tworzenia w umyśle obrazów ludzi, sytuacji, zjawisk bądź przedmiotów, których dana osoba nigdy nie widziała w rzeczywistości, a także do wymyślania historii. Może być również określana mianem fantazji lub imaginacji.
Zazwyczaj dzieci rozwijają swoją wyobraźnię spontanicznie – w zabawach symbolicznych (tzw. na niby), wykorzystując do tego przedmioty codziennego użytku. Sześciolatki warto do tego zachęcać, a nawet organizować inne sprzyjające temu aktywności:
– Podczas czytania bajek czy opowiadania historyjek dobrze jest czasem nie pokazywać dzieciom obrazków, ale powiedzieć, by wyobrażały sobie opisywane wydarzenia.
– Można włączyć muzykę, dać dzieciom kartki, pędzle oraz farby i poprosić, by namalowały to, co przychodzi im na myśl, gdy słuchają danego utworu.
– Żeby przybliżyć dzieciom, czym jest wyobraźnia, warto im wytłumaczyć, że mają niesamowitą zdolność, która – gdy zamkną oczy i wyobrażą sobie, co tylko chcą – pozwoli im przenieść się w przeróżne miejsca bez wychodzenia z domu.
– Można też zaproponować próbę działania fantazji, prosząc, by dzieci zamknęły oczy i wyobraziły sobie to, o czym opowiada R. (np. dom, ulubione zabawki czy rodziców).

Poniedziałek :Wyobraźnia

 • „Kolorowe obrazki” – zabawa plastyczna. Dzieci składają kartkę A4 na pół. Rozkładają i na jednej części pędzlem robią 2–4 kolorowe kleksy. Składają strony i pięścią delikatnie wykonują owalne ruchy tak, aby kolory się połączyły. Następnie otwierają kartkę i opowiadają, co według nich powstało. W III części dnia mazakiem dorysowują elementy tak, aby powstał obrazek.
  kartka A4 z bloku technicznego, farby, pędzle, mazaki

 

 •  Zestaw ćwiczeń porannych nr 6. • dowolny instrument, szarfy, CD
  – „Figurki” – ćwiczenie orientacyjno-porządkowe. Przy dźwiękach dowolnego instrumentu dzieci biegają po sali w różnych kierunkach. Na hasło N.: Solo stają nieruchomo w dowolnej pozycji. Na hasło: Duet wykonują dowolną figurę w parze.
  – „Przekładamy” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Każde dziecko otrzymuje szarfę, rozkłada ją na dywanie. Na hasło: Przekładamy dzieci wchodzą do szarfy i przesuwają ją od stóp do głowy.
  – „Okienko” – ćwiczenie mięśni brzucha. Dzieci kładą się na dywanie, wyprostowane ręce wkładają w szarfę, naprężając ją. Na znak N. unoszą ręce z szarfą (łokcie oderwane od podłoża), chwilę pozostają w bezruchu, opuszczają ręce. Stopy powinny być złączone.
  – „Przez szarfę” – przeskoki. Dziecko układa szarfę lub szalik w pasek na dywanie. Przeskakują przez szarfę najpierw na dwóch nogach, potem tylko na prawej, tylko na lewej, na koniec wykonują przeskoki ciągłe.
  – „Odpoczywamy” – ćwiczenie relaksacyjne. Dziecko leżą na dywanie z zamkniętymi oczami. Po cichu liczą wolno do 10. Następnie otwierają oczy i starają się jak najciszej wstać z miejsca.
  – „Marsz w parach” – ćwiczenie z elementem marszu. Dziecko rytmicznie maszeruje po pokoju przy dowolnej piosence.

 

 • „Na polanie” – wizualizacja. Dzieci kładą się na dywanie w wygodnej pozycji, zamykają oczy. R. opowiada: Zabieram cię w podróż. Wyobraźcie sobie, że leżysz na miękkiej zielonej trawie. Trawa pachnie, ten zapach ci się podoba i mocno go wdychasz. Jest ciepło, przyjemnie... W górze słychać: bzz, bzz – to owady spokojnie fruwają nad wami. Słońce przygrzewa, jest coraz cieplej. Wyobraź sobie, że spacerujesz po wodzie. Tupiesz – woda rozpryskuje się na boki, ubranie jest troszkę mokre. Moczysz dłonie i ochlapujesz sobie twarz, czujesz przyjemny chłód. Teraz zanurzasz dłonie w piasku i czujecie coś twardego.
  Co to może być? Rodzic. prosi, aby dziecko otworzyło oczy i opowiedziało, jak się czuło w trakcie opowieści, co było dla niego miłe i przyjemne, jaki przedmiot znalazł w wodzie. Pozwala dziecku na swobodne wypowiadanie się, powstrzymuje się od komentowania i opiniowania, umożliwiając dziecku wyobrażanie sobie sytuacji i opowiadanie o niej, wymianę wrażeń.

 

 • Skarb” – rozmowa o wyobraźni na podstawie opowiadania. R. stawia przed dzieckiem szkatułkę z kluczem zamkniętym w środku ( jeśli jest taka możliwość). Pyta, co to jest, do czego służy. Dziecko mogą potrząsać szkatułką, próbują zgadnąć, co jest w środku. Następnie R. zaprasza dziecko do wysłuchania opowiadania. W trakcie czytania posługuje się przedmiotami: szkatułką i kluczem.


 • Skarb Joanna M. Chmielewska


W poniedziałek pani Ala przyniosła do przedszkola paczkę owiniętą w kolorowy papier i przewiązaną zieloną kokardą. Położyła ją na biurku.
– Proszę pani, a co jest w tej paczce? – spytał Krzyś, wchodząc do sali.

– Na razie to tajemnica. Jutro się dowiecie – odpowiedziała pani z uśmiechem.
Tego ranka wychowawczyni starszaków usłyszała to samo pytanie od każdego dziecka
z grupy i z anielską cierpliwością osiemnaście razy na nie odpowiedziała.
– Ciekawe, co tam może być? – Arek przyglądał się paczce. – Może pani Ala dostała od kogoś prezent?
– E tam, gdyby to był prezent, pani pokazałaby go od razu albo nie pokazywała wcale – stwierdził Krzysiek.
– A może to prezent dla nas od pani Ali? – szepnęła Zuzia do Kasi.
– Albo nagrody! – zawołała Kasia.
– A za co niby te nagrody? – spytał Tomek.
– Nie wiem. Może jutro pani ogłosi jakiś konkurs?
– A może tam są cukierki? Wielkie pudło czekoladowych cukierków, mniam – rozmarzyła się Nikola.
– A ja myślę, że tam jest skarb – powiedziała tajemniczym tonem Agnieszka i od tej pory
dzieci nie rozmawiały już o niczym innym, tylko o tajemniczym skarbie w paczce.
***
– Miała nam pani dzisiaj pokazać, co jest w tej paczce – przypomniał Krzysiek następnego dnia, we wtorek.
– Pokażę, ale po śniadaniu.
Dzieci jeszcze nigdy nie zjadły tak szybko. Spieszyło im się, żeby zobaczyć, co kryje tajemnicza paczka. Po śniadaniu usiadły grzecznie w kręgu na dywanie i czekały.
Kiedy pani Ala zaczęła rozwiązywać zieloną kokardę, Agnieszka wstrzymała oddech. Tak długo trwało, zanim pani zdjęła papier, którym było owinięte tekturowe pudło. A potem powoli otworzyła pudło i oczom dzieci ukazała się drewniana szkatułka. Pani wyjęła ją z pudła i postawiła na środku dywanu.
– Ale ładna! – zachwyciła się Kasia.
– A co w niej jest? – spytali jednocześnie Maciek i Arek.
– Jutro się dowiecie – odpowiedziała pani z tajemniczym uśmiechem.

– Dopiero jutro? Dlaczego? Nie wytrzymamy do jutra! Niech pani nam pokaże teraz! – prosiły dzieci.
Jednak pani Ala nie dała się przekonać. Postawiła szkatułkę na najwyższej szafce. 

– Mówię wam, że tam musi być skarb! – przekonywała Agnieszka.
– Może pani trzyma w niej złote pierścionki i bransoletki? – zastanawiała się Kasia.
– Albo brylanty! – Ola nigdy nie widziała brylantów, a tak bardzo chciałaby zobaczyć.
– Ja myślę, że są tam jakieś ważne dokumenty – stwierdził Kuba.
– A może coś zabytkowego? – zgadywał Daniel.
***
Kolejnego dnia, w środę, starszaki poradziły sobie ze śniadaniem chyba jeszcze szybciej niż we wtorek. I zanim pani zdążyła cokolwiek powiedzieć, już siedziały na dywanie.
Pani Ala sięgnęła po szkatułkę. Wszystkie oczy wpatrywały się w nią, kiedy nie spiesząc się, podnosiła wieczko.
– On musi być bardzo stary – szepnęła Tosia, patrząc na klucz leżący na dnie szkatułki. –
Może nawet starszy niż moja prababcia?
– A może on jest zaczarowany? – zastanawiała się Nikola.
– Proszę pani, a od czego jest ten klucz? – spytał Krzysiek.
Pani nie odpowiedziała. Położyła palec na ustach, dając znak, żeby dzieci były cicho, a potem wyjęła klucz ze szkatułki i podała Tosi, pokazując, żeby przekazała go dalej w kręgu.
– Teraz nam pani powie, od czego on jest? – zapytał Maciek, gdy klucz wrócił do pani.
– Teraz mam dla was zadanie. – Pani się uśmiechnęła. – Narysujcie drzwi, które mógłby otwierać ten klucz, i pomyślcie, co mogłoby się za nimi znajdować.
Niektóre dzieci od razu zabrały się do rysowania, inne musiały się chwilę zastanowić. Arek narysował srebrne drzwi, za którymi kryły się takie komputery, jakich jeszcze nie ma na świecie. Zielone drzwi Nikoli prowadziły do zaczarowanej krainy kwiatów, które umiały mówić. Brązowe drzwi Kuby wiodły do archiwum pełnego dokumentów, z których można było wyczytać, co zrobić, żeby ludzie byli szczęśliwi. Za turkusowymi drzwiami Kasi znajdowało się laboratorium, w którym naukowcy wynaleźli lekarstwo na raka. Ozdobione brylantami drzwi Oli prowadziły do komnat księżniczki. A za kolorowymi drzwiami Agnieszki był skarb. Jaki skarb, tego Agnieszka jeszcze nie wiedziała. Bo przecież skarby bywają różne.
– Powie nam pani, do czego tak naprawdę jest ten klucz? – spytał Maciek, kiedy już wszystkie dzieci pokazały swoje rysunki.
– W niedzielę wybrałam się na spacer do lasu – zaczęła pani Ala. – Szłam wąską ścieżką, która skończyła się nagle przy głazie porośniętym mchem. I wtedy zobaczyłam klucz. Leżał koło kamienia, częściowo ukryty w trawie. W pobliżu nie było budynków ani śladów ruin, żadnych drzwi, które ten klucz mógłby otwierać. Może ktoś go zgubił, a może schował tam specjalnie? Ciekawe, kto to był? I do czego służył ten klucz? Wyobrażałam sobie różne historie. A potem pomyślałam: „A co wymyśliłyby dzieci z mojej grupy?”.
– To pani nie wie, do czego jest ten klucz? – W głosie Maćka było słychać rozczarowanie.
– A ja wiem! To jest klucz do wyobraźni! – zawołała Zuzia.
– E tam, ja myślałem, że do czegoś ważnego – powiedział Maciek.
– Wyobraźnia jest ważna – zaprotestowała Zuzia. – Gdyby nie było wyobraźni, nie byłoby muzyki ani obrazów, ani nawet Kubusia Puchatka.
– Ani samolotów, bo nikt by sobie nie wyobraził, że ludzie mogą latać – stwierdził Kuba.
– I komputerów też by nie było? – zdziwił się Maciek.
– I nawet marzeń by nie było! – zawołała zaskoczona tym odkryciem Ola. – Wyobraźnia jest bardzo ważna!
– A ja zgadłam! – ucieszyła się Agnieszka. – To klucz do skarbu! Bo przecież wyobraźnia to skarb, prawda?

 

 • Po przeczytaniu opowiadania R. zadaje pytania: Co znajdowało się w szkatułce? Do czego służy klucz? Co można otwierać kluczem? Co to jest wyobraźnia? Czy wyobraźni można dotknąć albo schować ją do szuflady? Co według was mogło znajdować się za drzwiami, o których mówiła pani w opowiadaniu?

 

 • „Co widzisz?” – zabawa słowna. Dziecko kładzie się na dywanie, zamyka oczy. R. może włączyć muzykę relaksacyjną. R. mówi: Wyobraźcie sobie, że masz przed sobą ogromne, ciężkie drzwi. Trzymasz w dłoni klucz. Co robisz? Gdzie jesteś? Co widzisz? Jak się czujesz? Kto jest z wami? 

 

 • Jedziemy na...” – zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się po sali przy dźwiękach kołatki ( lub innego przedmiotu).
  Na przerwę w muzyce zatrzymują się i odwracają w stronę R., który mówi, gdzie w danym momencie się znajdują. Dziecko pokazuje gestem, co tam można robić. Np. Jesteśmy na zamku,
  słychać muzykę. / Jedziemy do lasu, jest ciemno... / Jesteśmy na wysokiej wieży, schodzimy po schodach...

 

 • Praca z KP2.2–3 – uzupełnianie ilustracji nalepkami, rozmowa na temat ilustracji, poszerzanie słownika czynnego dziecka, ćwiczenia w budowaniu wypowiedzi.( 6 LATKI)

 

 • KP2.2–3.( 5 LATKI) „Pomysłowość” – rozmowa na temat pomysłowości z wykorzystaniem kart pracy. Dzieci uzupełniają ilustrację nalepkami. Opowiadają, co się na niej dzieje. Co to jest pomysłowość i czy dzieci na ilustracji są pomysłowe? Do czego może służyć pojazd, który budują dzieci?
 WTOREK 16.11.2021 „ NASZE ZAINTERESOWANIA”

 

 • „Babcia zupę gotowała” – pamięciowe opanowanie wyliczanki.
  Babcia zupę gotowała
  Babcia zupę gotowała
  I do garnka powrzucała:
  Dwie marchewki, trzy pietruszki,
  Sól i cztery kurze nóżki,
  Garść guzików, pół ziemniaka,
  Trzy gazety i buraka,
  Ząbek czosnku, kości cztery,
  Trzy pluskiewki, dwa selery,
  Kłębek nici, motek wełny,
  Aż się garnek zrobił pełny!
  Gotowała siedem dni,
  A te zupę zjesz dziś ty !

 • R. wyraźnie mówi treść wyliczanki, a dzieci powtarzają. Następnie wymieniają, co babcia wrzuciła do garnka (starają się podać jak najwięcej nazw). Podczas kolejnego powtórzenia dzieci włączają się do deklamowania wyliczanki.

 

 • „Co lubimy robić?” – wypowiedzi dzieci na temat zainteresowań na podstawie wiersza.
  Każdy coś robi
  Barbara Zakrzewska
  To jest Darek,
  a gdzie Marek?
  Marek maluje,
  co w sercu czuje.
  To jest Wacek,
  a gdzie Jacek?
  Jacek się cieszy,
  napisał pięć wierszy.
  To jest Tadek,

  a gdzie Radek?
  Radek dom sprząta
  we wszystkich kątach.
  To jest Romek,
  a gdzie Tomek?
  Tomek książkę chwyta,
  wciąż czyta i czyta .

 


R. zadaje pytania: Co dzieci lubiły robić? Czym się interesowały? Co to znaczy „mieć hobby”? Co to znaczy „być pasjonatem, pasjonować się czymś”?

 

 • „E jak elf” – wprowadzenie liter e, E. N. prezentuje dzieciom lalkę. Mówi: To jest Ela. Ela miała w nocy piękny sen. Co (lub kto) jej się śniło? Dowiecie się, jeżeli rozwiążecie rebus. . przypina na tablicy obrazki: ekran, lody, farby. Dzieci podają nazwy, wskazują głoskę w nagłosie .Następnie wypowiadają głośno tylko pierwsze
  głoski, starają z nich ułożyć wyraz elf. N. zadaje pytania: Co śniło się Eli? Kto to jest elf? Gdzie można spotkać elfy? W jakiej bajcie były elfy? N. przypina na tablicy rysunek elfa.
  – dzieci przypinają biały prostokąt – wyraz elf;
  – wyklaskują sylaby, przeliczają – przypinają kolejny biały prostokąt (1 sylaba);
  – wypowiadają kolejno głoski, przeliczają (na palcach) – przypinają odpowiednią liczbę kółek;
  – określają głoskę w nagłosie, zwracają uwagę na pozycję ust w trakcie wymowy głoski e;
  – wyszukują inne słowa rozpoczynające się głoską e.
  R. demonstruje małą literę drukowaną e. Dzieci omawiają kształt małej litery, zwracając uwagę
  na wyróżniające ją cechy, wyszukują literę w wyrazach do czytania globalnego rozmieszczonych w sali. W modelu wyrazu elf (głoskach) zastępują kółko literą e. Na sukience lalki N. wiesza napis Ela – zwraca uwagę na wielką literę E. Dzieci omawiają jej kształt i szukają jej w wyrazach do czytania globalnego rozmieszczonych w sali. Dzieci młodsze rysują 2 dowolne przedmioty, których nazwa zaczyna się głoską e.

Powiedz czy słyszysz coś jeszcze wymawiając głoskę E- długo ( czy pamiętasz jakim kolorem zaznaczymy tą literkę: czerwonym czy niebieskim kolorem)
https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=+pfqtlC7&id=D861040C5211CF697C10302AD0938EBAC27524C4&thid=OIP.-pfqtlC7FlpT1lffdZKPTwHaHa&mediaurl=https://th.bing.com/th/id/R.fa97eab650bb165a53d657df75928f4f?rik=xCR1wrqOk9AqMA&riu=http%3a%2f%2fwww.newdesignfile.com%2fpostpic%2f2014%2f10%2flcd-flat-screen-tv_244818.png&ehk=EgFz8n1pEpwoCKwR2YXf5ZQvx0aF6eNS6KtAE06OPL0%3d&risl=&pid=ImgRaw&r=0&exph=1080&expw=1080&q=obrazek+ekran&simid=608007179885894997&form=IRPRST&ck=F234ADC03CB27EDCD106E865E75E6580&selectedindex=1&adlt=demote&shtp=GetUrl&shid=18d51bc1-98de-4dc8-8b0d-a97eaf8ca5bf&shtk=MTAgTENEIFRWIFBuZyBJY29uIEltYWdlcyAtIExDRCBGbGF0IFNjcmVlbiBUViwgTENEIFRWIC4uLg%3D%3D&shdk=Wm5hbGV6aW9uZSBwcnpleiBCaW5nIHc6IHd3dy5uZXdkZXNpZ25maWxlLmNvbQ%3D%3D&shhk=3qzHyxt6P75HHJJHShD6PWnfigwbBGPNMO3SKf3rlSo%3D&shth=OIP.-pfqtlC7FlpT1lffdZKPTwHaHa
https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=fRpbSkny&id=17DE0BCB4A490AB286FA9D1E997BE1373A98CD9B&thid=OIP.fRpbSknywR2v5plzOjhXQQHaEc&mediaurl=https://gfx.zdrowie.radiozet.pl/var/zdrowobardzo/storage/images/media/images/lody_rawan_hussain/32087-1-pol-PL/lody_rawan_hussain.jpg&cdnurl=https://th.bing.com/th/id/R.7d1a5b4a49f2c11dafe699733a385741?rik=m82YOjfhe5kenQ&pid=ImgRaw&r=0&exph=600&expw=1000&q=obrazek+lody&simid=608042896833401899&form=IRPRST&ck=B03CB366FB6960D89A413F41D8214CE8&selectedindex=12&adlt=demote&shtp=GetUrl&shid=68b64b3a-aa8d-4d47-ab60-1c2534a6a080&shtk=TmF1a293Y3k6IEplZHplbmllIGxvZMOzdyBuYSDFm25pYWRhbmllIHBvcHJhd2lhIHpkb2xub8WbY2kgLi4u&shdk=Wm5hbGV6aW9uZSBwcnpleiBCaW5nIHc6IHpkcm93aWUucmFkaW96ZXQucGw%3D&shhk=A6YHLcdSVWFtYrqHILrpaD77haiRdCp1%2B9aR4lplA%2B4%3D&shth=OIP.fRpbSknywR2v5plzOjhXQQHaEchttps://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=mTf6gMXq&id=7EDB77D15850FBED98A583D1842B4E97AE444998&thid=OIP.mTf6gMXqBit_y28uWMfSUwHaDF&mediaurl=https://th.bing.com/th/id/R.9937fa80c5ea062b7fcb6f2e58c7d253?rik=mElErpdOK4TRgw&riu=http%3a%2f%2fwww.kredkizabs.pl%2ftl_files%2fkategorie%2ffarby%2ffarby.jpg&ehk=Wo6qOvQ%2fGcn48ytuTaccuxCTmtghuCtNhJaQn1QL%2ffc%3d&risl=&pid=ImgRaw&r=0&exph=250&expw=600&q=obrazek+farby&simid=608017827102489128&form=IRPRST&ck=EACF594B7F4BB803F852DF2781E5D51F&selectedindex=0&adlt=demote&shtp=GetUrl&shid=d917d817-859f-403b-8ab8-643b925700e1&shtk=UHJvZHVrdHkgLSBLcmVka2kgeiBBQlM%3D&shdk=Wm5hbGV6aW9uZSBwcnpleiBCaW5nIHc6IHd3dy5rcmVka2l6YWJzLnBs&shhk=h4RPCu4pWDOIDnFSvF8quZfPP%2BQGJbRAdrRASraYrd8%3D&shth=OIP.mTf6gMXqBit_y28uWMfSUwHaDF

 

https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=G5uyJtN0&id=6A53B7848523ABE1408CEAF03B0314633395EF78&thid=OIP.G5uyJtN0HR29zQ2sPDSBcAHaJu&mediaurl=https://cdn2.vectorstock.com/i/1000x1000/44/66/christmas-elf-vector-1444466.jpg&cdnurl=https://th.bing.com/th/id/R.1b9bb226d3741d1dbdcd0dac3c348170?rik=eO%2bVM2MUAzvw6g&pid=ImgRaw&r=0&exph=1080&expw=822&q=obrazek+elf&simid=608052036524012566&form=IRPRST&ck=B7C1FF8A32126567FE9F0EDFF35ACC10&selectedindex=10&adlt=demote&shtp=GetUrl&shid=1841627d-9f5d-4490-8f3f-8a9f6654390f&shtk=QWlyUG9kcyBQcm8gKEJld2FyZSBvZiBmYWtlcykgLSBQYWdlIDYzIC0gd3d3LmhhcmR3YXJlem9uZSAuLi4%3D&shdk=Wm5hbGV6aW9uZSBwcnpleiBCaW5nIHc6IGZvcnVtcy5oYXJkd2FyZXpvbmUuY29tLnNn&shhk=eTH6DFO29pUzX9n24OeY%2F1SLIaKQFxY%2Ft7tdMbkWkFY%3D&shth=OIP.G5uyJtN0HR29zQ2sPDSBcAHaJu
Litera E 

 

https://www.bing.com/videos/search?view=detail&mid=6CE4260A37C4FB53C3A66CE4260A37C4FB53C3A6&q=litera e&shtp=GetUrl&shid=2c06b541-c985-4a42-a3c5-dd43a64da43c&shtk=bmF1a2EgbGl0ZXJlayBkbGEgZHppZWNpIHwgbGl0ZXJhIEUgfCBCYWpraSBlZHVrYWN5am5lIFNtb2thIEVkemlh&shdk=TGl0ZXJraSBkbGEgZHppZWNpIHBvIHBvbHNrdSB0byBiYWprYSBlZHVrYWN5am5hIGRsYSBtYcWCeWNoIGR6aWVjaS4gVyB0eW0gb2RjaW5rdSBTbW9rIEVkemlvIHByZXplbnR1amUgbGl0cnkgRSBpIMSYLiBEbyBuYXVraSBsaXRlcmVrIFNtb2sgRWR6aW8gd3lrb3J6eXN0YcWCIEVtdSwgRWxmYSwgRWtyYW4gb3JheiBHxJnFmy4gU21va293aSBwb21hZ2FqxIUgZHppZWNpIG9yYXogd3LDs8W8a2EgeiBrYW5hxYJ1IGJhamxhbmRpYS50diBaYXByYXN6YW15IHdzenlzdGtpZSBkemllY2kgZG8gbmF1a2kgbGl0ZXJlayB6ZSBTbW9raWVtIEVkemllbSE%3D&shhk=BdJGi%2Fdv8kUVF1PeZMQX3ox3rujkBeVqv8Pda%2B8sX8c%3D&form=VDSHOT&shth=OVP.ZCcPl15HxsblORQEwD8FPwHgFo

 

https://www.bing.com/videos/search?view=detail&mid=EB42F5E26C4F1AA143A8EB42F5E26C4F1AA143A8&q=litera e&shtp=GetUrl&shid=f77b21d4-4533-4ccc-ac7d-45d295fb74cf&shtk=QUxGQUJFVCAtIExpdGVyYSBFIC0gbmF1a2EgY3p5dGFuaWEgZGxhIGR6aWVjaSBwbyBwb2xza3UuIEZpbG0gZWR1a2FjeWpueS4gTmF1a2EgQWJlY2FkxYJhLiBBYmNaYWJhd2E%3D&shdk=XCJBbGZhYmV0IC0gTGl0ZXJhIEVcIiB0byBwaWVyd3N6eSBvZGNpbmVrIHogc2VyaWkgZmlsbcOzdyBlZHVrYWN5am55Y2ggZGxhIGR6aWVjaSBwbyBwb2xza3UuIE5hdWthIGxpdGVyLiBMZWtjamEgY3p5dGFuaWEuIEFiZWNhZMWCbyBwbyBwb2xza3UuIEFsZmFiZXQgcG8gcG9sc2t1LiBTxYJvd2EgbmEgbGl0ZXLEmSBFLiBBYmNaYWJhd2EuIFBvbW9jbmljenkgbWF0ZXJpYcWCIGR5ZGFrdHljem55IGRsYSBuYXVjenljaWVsaSBpIHd5Y2hvd2F3Y8Ozdy4gX19fX19fX19fX19fX19fX19fX19fX19fX19fX19fX19fX19fX19fX19fX19fX19fX19fXyBTdWJza3J5YnVqIGthbmHFgiBBYmNaYWJhd2EgLi4u&shhk=N73Xw%2FO2ZeXZ8RVjHYDZUFrOogq9h0LbWgLIkiAiW5c%3D&form=VDSHOT&shth=OVP.W8TZ_3kJkf1bR3aFCIo5AQEsDhPodaj jeszcze jakie znasz przedmioty, które zaczynają się głoską E

 

 • Praca z KP2.4–5 – prezentacja małej i wielkiej litery e, E, analiza i synteza słuchowa wyrazów zawierających głoskę e, odczytywanie wyrazów, doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem tekstu słowno-obrazkowego.( 6 LATKI)

 • Praca z CziP21 – wyszukiwanie i kolorowanie liter e, E, kreślenie ich w zwiększonej liniaturze, doskonalenie umiejętności grafomotorycznych dzieci. ( 6 LATKI)

 • „E jak ekran” – praca z KP2.4. Dzieci kolorują ramki obrazków, których nazwa zaczyna się głoską e. Następnie rozwiązują rebus. Otaczają pętlą obrazek przedstawiający rozwiązanie.( 5 latki)

 

 • DLA CHĘTNYCH 

https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=xOXULKLF&id=E61CFA601B29F21EBB4E9B24E1531AE47330EE29&thid=OIP.xOXULKLFjBcxIj6NVqTyBQHaKe&mediaurl=https://i.pinimg.com/originals/fd/60/cc/fd60ccf8d9cb64fd54f1cc27e05775a1.jpg&cdnurl=https://th.bing.com/th/id/R.c4e5d42ca2c58c1731223e8d56a4f205?rik=Ke4wc%2bQaU%2bEkmw&pid=ImgRaw&r=0&exph=2048&expw=1448&q=Litera+A+Grafomotoryka&simid=607989415915322005&form=IRPRST&ck=7032A8D18E52A4624113464E6D9BD840&selectedindex=4&adlt=demote&shtp=GetUrl&shid=d16f1c55-442a-42b2-9170-c5d498ebac80&shtk=bmF1a2EgcGlzYW5pYSBsaXRlcmVrIC0gc3phYmxvbiBsaXRlcmthIEUgfCBLaWRzIC4uLg%3D%3D&shdk=Wm5hbGV6aW9uZSBwcnpleiBCaW5nIHc6IHd3dy5waW50ZXJlc3QuY29t&shhk=Y8i8MmD0sxDhHaKdNpAgFh%2B%2BifYLI1VsKauxLOg245I%3D&shth=OIP.xOXULKLFjBcxIj6NVqTyBQHaKe

 

 

ŚRODA 17.11.2021r „ NASZE ZBIORY”


 

https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=OrGUlNZv&id=483F8A6D7E4FD43BE0A8B6A08F54148218AC7268&thid=OIP.OrGUlNZv9inGyqbFPyaxHAHaKd&mediaurl=https://kwiecien.academy/wp-content/uploads/2020/11/3-burak.jpg&cdnurl=https://th.bing.com/th/id/R.3ab19494d66ff629c6caa6c53f26b11c?rik=aHKsGIIUVI%2bgtg&pid=ImgRaw&r=0&exph=876&expw=620&q=Nauka+Cyfr&simid=607989317132027951&form=IRPRST&ck=0231F82B5B3CE0FE05A1BE2EBFFB187D&selectedindex=654&adlt=demote&shtp=GetUrl&shid=75cc8526-78b2-4df4-8ce7-2daf8799d67d&shtk=TmF1a2EgcGlzYW5pYSBjeWZlcmVrIGRsYSBkemllY2kgb2QgMCBkbyAxMCAtIGRhcm1vd2UgLi4u&shdk=Wm5hbGV6aW9uZSBwcnpleiBCaW5nIHc6IGt3aWVjaWVuLmFjYWRlbXk%3D&shhk=ysYHjPHA9wrpS6zBMYXx%2BVfYq8AX7E3RWeFTzlqyNJY%3D&shth=OIP.OrGUlNZv9inGyqbFPyaxHAHaKd

 

https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=vUHzq7XA&id=0279E1520E7F758EB4BBC9484AC32EA7F0C06EB6&thid=OIP.vUHzq7XA0Lhl8cZ5UTAJ2AHaJW&mediaurl=https://www.activityshelter.com/wp-content/uploads/2016/03/writing-numbers-worksheets-for-preschool.jpg&cdnurl=https://th.bing.com/th/id/R.bd41f3abb5c0d0b865f1c679513009d8?rik=tm7A8Kcuw0pIyQ&pid=ImgRaw&r=0&exph=1800&expw=1425&q=pisanie+cyfr&simid=608016813494451454&form=IRPRST&ck=20C189D482D5AD636EDFD6372CEFF457&selectedindex=106&adlt=demote&shtp=GetUrl&shid=625bfb3d-cf92-46d3-be0e-45704d53b381&shtk=V3JpdGluZyBOdW1iZXJzIFdvcmtzaGVldHMgUHJpbnRhYmxlIHwgQWN0aXZpdHkgU2hlbHRlcg%3D%3D&shdk=Wm5hbGV6aW9uZSBwcnpleiBCaW5nIHc6IHd3dy5hY3Rpdml0eXNoZWx0ZXIuY29t&shhk=aGOWN0m5pcZws4JgqleGwvam37o4f8h%2FGp3Q2TNEJzc%3D&shth=OIP.vUHzq7XA0Lhl8cZ5UTAJ2AHaJW

 • „Trzy kropki” – zabawa grafomotoryczna. Rodzic rysuje dziecku na kartce 3 kropki w pionie. Zadaniem  dziecka jest takie połączenie kropek, aby powstała cyfra 3. Dziecko młodsze ozdabiają szablon cyfry 3 dowolną techniką. • kartki z 3 kropkami, mazaki, różne materiały plastyczne

 • „Robimy bańki mydlane” – działanie dziecka. Dziecko przygotowuje roztwór do robienia baniek (mieszanka 1 szklanki wody, 1/4 szklanki płynu do mycia naczyń, 3 łyżek gliceryny). Dziecko macza słomkę w roztworze, delikatnie wdmuchują powietrze, starają się zrobić bańkę.

 • Praca z KP2.6 – wprowadzenie cyfry 3, ćwiczenia w przeliczaniu, rozwijanie logicznego myślenia. , kredki, ołówek ( 6 latki)

 • Praca z L21 – utrwalenie cyfry 3, kreślenie cyfry w powiększonej liniaturze i po śladzie, rozwijanie sprawności grafomotorycznej.( 6 latki)

 • „Liczba 3” – praca z KP2.5. Dziecko łączy liniami kółka tak, żeby w każdym następnym był o 1 dinozaur więcej, i rysuje kropkę przy tym kółku, w którym są 3 dinozaury. Następnie trzeciemu królikowi z lewej strony rysują marchew, a trzeciemu z prawej strony dorysowują wąsy. ( 5 latki)

 • Elf” – praca z ZG21. Dziecko ozdabia kawałkami wydartego papieru kolorowego kontur litery E. Rysuje elfa oburącz po śladzie i szlaczek. (5 latki)

 

 

Czwartek 18.11.2021 „Muzyka wokół nas”


CELE OGÓLNE: zapoznanie z piosenką , określenie nastroju piosenki, rozwijanie umiejętności rytmicznych i wokalnych dzieci oraz ich słuchu muzycznego; rozwijanie wyobraźni podczas tworzenia pracy plastycznej.

 • Idzie jesień

https://youtu.be/zHhupPZrkzk

 • Piosenka „jesienne wędrówki”

https://youtu.be/hT694GnggUw

 

 • Zabawa ruchowa w podskokach:

https://youtu.be/BKAw3y1HKuE

 

 • Gimnastyka przy piosence

https://youtu.be/OZTYeTEZ2wA

 

 • Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 6. 2 różne przedmioty wydające różne dźwięki, gazeta

– „W lesie” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko porusza się swobodnym biegiem po pokoju. Na dźwięk trójkąta ( lub innego dźwięku) przyjmują pozycję siadu klęcznego, ramionami oplatają kolana, głowa nisko. Na dźwięk marakasów (grzechotka)  krokiem marszowym porusza się po pokoju. Odgłos szeleszczącej gazety to szelest listków. Dziecko stoi wyprostowane z uniesionymi ramionami, wykonują skłony boczne. Zabawę powtarzamy kilka razy.
– „Deszcz” – bieg na palcach. Dziecko jest kropelką deszczu, siedzi w pozycji siadu skrzyżnego. R. dotknięciem w ramię zachęca kropelki do wspólnej zabawy. Dotknięte dziecko podnosi się i biega lekko na palcach po pokoju.
„Jestem strumykiem” – ćwiczenie mięśni wysklepiających stopy. Dziecko porusza się jak szemrzący strumyk po kamykach. Stąpa po woreczkach ( można porozkładać rękawiczki, czapkę lub szalik)  i na każdym zaciskają palce stóp. Po chwili chwytają woreczek stopą i przenoszą dalej, tak jak woda przenosi niewielkie kamyki. Ćwiczenie wykonują na przemian prawą i lewą stopą.
„Morze” – ćwiczenie zapobiegające płaskostopiu. Chwyta woreczek palcami stóp i rzucają je przed siebie. Naśladują morskie fale, które wyrzucają na brzeg kamyki, muszelki i bursztyny. Zadanie wykonują prawą i lewą stopą.
– „Śnieżynka” – zabawa z elementem marszu. Dziecko maszeruje w rytm tamburynu ( pokrywka od garnka) w różnych kierunkach. Na hasło R.: Śnieżynka tworzą gwiazdki śniegu: w siadzie, w leżeniu, w pozycji stojącej.
– „Słońce” – ćwiczenie wyprostne. Dziecko siedzi skulone, kolana maja ugięte blisko klatki piersiowej, ramiona oplatają nogi. Na hasło R.: Słońce dziecko powoli się prostuje, układa ręce na podłodze, prostują nogi, przechodzą do leżenia na plecach. Słońce roztapia śnieżynkę. Zabawę powtarzamy kilka razy.

 • Praca z CziP22 – wyszukiwanie w tekście liter e, E, odczytywanie sylab oraz tekstu słowno-obrazkowego, utrwalenie liter e, E ( 6latki)

 

 • „Jesienne muzykowanie” – praca z KP2.6. Dzieci uzupełniają obrazki nalepkami. Wysłuchują dźwięków instrumentów i rysują kropkę obok tego, którego dźwięk przypomina im brzmienie deszczu. Na koniec otaczają pętlą zdjęcie, którego nazwa ma najmniej sylab. ( 5 latki)

 

 • „Kapu-kap...” – praca z ZG22. Dzieci kolorują według kodu najpierw pola, a następnie parasole. Kreślą tyle kropek w ramce, ile jest parasoli. Na koniec rysują szlaczek po śladzie.( 5 latki)

 

 • „Zabawy z kubkami” – zabawy ruchowe. • styropianowe kubki, piłeczki pingpongowe
  – „Marsz z piłeczką” – dziecko odwraca kubek dnem do góry, kładzie piłeczkę na denku, a następnie maszeruje z kubkiem w dłoni, uważając, żeby piłeczka nie spadła.
  – „Odbijanki” – dziecko wkłada piłeczkę do kubka, podrzuca ją i próbuje złapać do kubka.
  – „Łap piłkę” – dziecko z Rodzicem w parze , jedno wkłada do kubka piłeczkę i próbuje ją przerzucić do kubka Rodzica.

 

 • „Kubki i kulki” – zabawa matematyczna. Dziecko pracuje z Rodzicem. Rodzic ma kubek i 7 kulek (lub innych liczmanów: nakrętek, klocków, żołędzi itp.). Dziecko ma biały pasek szerokości 5 cm i 7 innych liczmanów. Rodzic chowa pod kubkiem część liczmanów, przelicza i podaje liczbę. Dziecko odlicza tyle samo liczmanów i układa na pasku. Dziecko sprawdza, czy ich zbiory mają tyle samo elementów przez łączenie liczmanów w pary. • styropianowe kubki, liczmany, biały papie-
  rowy pasek

 

 • Praca plastyczna do poniższego utworu: „ Wesoła muzyka klasyczna dla dzieci”

https://www.bing.com/videos/search?view=detail&mid=4C6E3FCCDECA64A5927D4C6E3FCCDECA64A5927D&q=muzyka poważna do rysowania&shtp=GetUrl&shid=3eaa895a-aa02-4f98-ac5c-2439c1f8cd05&shtk=V2Vzb8WCeSBNdXp5a2Ega2xhc3ljem5hIGRsYSBkemllY2k%3D&shdk=TmFqbGVwc3p5IHJlbGFrcyBtdXp5a2EgaW5zdHJ1bWVudGFsbmEsIMWbcGkgZ8WCxJlib2tvLCBkbyBtZWR5dGFjamkgaSByZWxha3N1LCBhYnkgdXNwb2tvacSHIGkgRG9taXIgZHppZWNpLCBjacSFxbxhLCByZWxha3MgZGxhIGR6aWVjaSBkbyBwcmFjeSwga29uY2VudHJhY2ppIGkgemFwYW1pxJl0eXdhbmlhLCBvcHLDs2N6IG5hamxlcHN6ZWogbXV6eWtpIGtsYXN5Y3puZWogbmEgc3R1ZGlhIGx1YiBwcnplY3p5dGHEhywgemVuIGkgbm93ZWogbXV6eWtpIHdpZWsgaSBkxbp3acSZa2kgbmF0dXJhICh0YWtpY2ggamFrIGRlc3pjeiwgZmFsZSBvY2VhbnUgbHViIGTFundpxJlrw7N3IHNwYSB3b2R5IC4uLg%3D%3D&shhk=Riw%2FbknZiI%2Fo7yTLLSE89Wc%2Fl5%2BqPZo5DpFODvRb%2BvM%3D&form=VDSHOT&shth=OVP.6PjuacmKtQ7rZe-JOjxowQHgFo

 

 

PIĄTEK 19.11.2021r „ Malujemy wiatr i deszcz”


CELE OGÓLNE: doskonalenie umiejętności posługiwania się kilkoma kolorami farb, rozwijanie sprawności manualnej, pomysłowości i inwencji twórczej; wdrażanie do dokładności i estetycznego wykonania pracy, kształtowanie nawyku utrzymania ładu i porządku wokół siebie; uwrażliwienie na piękno jesiennej przyrody.

 

 • Jesienne obrazy

https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=+cyi0Sf4&id=4A631630C16BFB62E5EEF352CEA12CF6FE1279BE&thid=OIP.-cyi0Sf4litMsAAHulf3rAHaEo&mediaurl=https://th.bing.com/th/id/R.f9cca2d127f8962b4cb00007ba57f7ac?rik=vnkS%2fvYsoc5S8w&riu=http%3a%2f%2fwww.tapeciarnia.pl%2ftapety%2fnormalne%2f247407_jesienne_liscie_szyba_krople_deszczu.jpg&ehk=LjmCEjDXazFbUL41JVZvG9%2b6CXzYe%2f3DZun3OENXP30%3d&risl=&pid=ImgRaw&r=0&exph=1600&expw=2560&q=jesienne+obrazy&simid=607994956413212732&form=IRPRST&ck=15835C3A7A9E0BBEC3F610092E5415B1&selectedindex=73&adlt=demote&shtp=GetUrl&shid=69617266-acee-4894-af35-e1400c00ccf0&shtk=SmVzaWVubmUsIExpxZtjaWUsIFN6eWJhLCBLcm9wbGUsIERlc3pjenU%3D&shdk=Wm5hbGV6aW9uZSBwcnpleiBCaW5nIHc6IHd3dy50YXBlY2lhcm5pYS5wbA%3D%3D&shhk=9r27H80fbmDfBypUAFXXaWv5N8M4CXm9J%2FocNyYCld0%3D&shth=OIP.-cyi0Sf4litMsAAHulf3rAHaEo

 

https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=hWiJTuja&id=79C903A9DD3E7D166C936142B38F70A4465DFB9A&thid=OIP.hWiJTujaJ4IAv-c4u57hJwHaF7&mediaurl=https://www.touchofart.eu/photos/Marek_Langowski/big/Autumn_weather_ml410.jpg&cdnurl=https://th.bing.com/th/id/R.8568894ee8da278200bfe738bb9ee127?rik=mvtdRqRwj7NCYQ&pid=ImgRaw&r=0&exph=512&expw=640&q=jesienna+szaruga&simid=608027203028912027&form=IRPRST&ck=53589AA27004604D27C9F76AE52EF817&selectedindex=19&adlt=demote&shtp=GetUrl&shid=1d5b6cb2-80c8-42ef-8e26-b0b7ae8f1eb7&shtk=SmVzaWVubmEgc3phcnVnYSAtIE1hcmVrIExhbmdvd3NraSB8IFRvdWNob2ZBcnQ%3D&shdk=Wm5hbGV6aW9uZSBwcnpleiBCaW5nIHc6IHd3dy50b3VjaG9mYXJ0LmV1&shhk=7LsjkrSzFx173Nt3Cd5K8Z%2Fs1aw5w%2FbxR%2Bdj1UR2SSE%3D&shth=OIP.hWiJTujaJ4IAv-c4u57hJwHaF7

 

https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=op23G0EQ&id=661DD7E610F4AA39835E95D89DE5CFFD1195CC3C&thid=OIP.op23G0EQNebK9GZYZrghagAAAA&mediaurl=https://th.bing.com/th/id/R.a29db71b411035e6caf4665866b8216a?rik=PMyVEf3P5Z3YlQ&riu=http%3a%2f%2f2.bp.blogspot.com%2f-cdBNnu1L7dQ%2fVGxYtpRUHdI%2fAAAAAAAAAJE%2f8MU1i9iWnS0%2fs1600%2fszar.jpg&ehk=RPxOSFBRhR%2fcPsaDsqNE1w5tJp%2btwNr6vMhF0Sa0%2brY%3d&risl=&pid=ImgRaw&r=0&exph=336&expw=336&q=jesienna+szaruga&simid=608052869752649025&form=IRPRST&ck=DFCDA39CFCA076C21977670841D08664&selectedindex=26&adlt=demote&shtp=GetUrl&shid=5c5009ed-9d12-48b3-9835-af9b24f59d50&shtk=WmFiYXd5IGtvbG9yYW1pIDogU3phcmUgbmllYm8gemEgb2tuZW0sIHN6YXJlIGRyemV3YSB3IC4uLg%3D%3D&shdk=Wm5hbGV6aW9uZSBwcnpleiBCaW5nIHc6IHphYmF3eWtvbG9yYW1pc3AuYmxvZ3Nwb3QuY29t&shhk=fzT2UsCD13LHW65%2BWjXeos9iVDbd9sHBFxc%2FfzRkPFQ%3D&shth=OIP.op23G0EQNebK9GZYZrghagAAAA

 

https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=MbnDMmwN&id=B7103E16CBD29801C257189469C3CBD651317C58&thid=OIP.MbnDMmwNHRjNxZTgRAYkXgHaEK&mediaurl=https://r-scale-9b.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/i/a1d50185e7426cbb0acad1e6ca74b9aa/e2709a52-1793-11e1-b867-0025b511229e.jpg?type=1&quality=100&srcmode=4&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=668&srch=2636&dstw=668&dsth=2636&cdnurl=https://th.bing.com/th/id/R.31b9c3326c0d1d18cdc594e04406245e?rik=WHwxUdbLw2mUGA&pid=ImgRaw&r=0&exph=375&expw=668&q=jesienna+szaruga&simid=608006681674085589&form=IRPRST&ck=B42D25D853B1AC4110CD9EB37CD45DAA&selectedindex=88&ajaxhist=0&ajaxserp=0&vt=0&adlt=demote&shtp=GetUrl&shid=0dd7db0a-7ab7-4de3-aab4-b70bad581ed2&shtk=TmFzdMSZcG5lIHBpxJnEhyBkbmk6IGRlc3pjeiwgxZtuaWVnIGkgcG9yeXdpc3R5IHdpYXRy&shdk=Wm5hbGV6aW9uZSBwcnpleiBCaW5nIHc6IHR2bm1ldGVvLnR2bjI0LnBs&shhk=uyyCwWRJm3TinRkMlxcgx1mOnNmxhw8TBOT5mI9vNQI%3D&shth=OIP.MbnDMmwNHRjNxZTgRAYkXgHaEK

 

Opowiedz co przedstawią obrazki. Jaka jest pogoda i jakie kolory dominują. Co to znaczy „ jesienna szaruga”? Jakimi kolorami namalowalibyście deszczową jesień? Dziecko spogląda za okno, rozmawia o swoich spostrzeżeniach.

 

 • Mokre na mokrym” – zabawa plastyczna. Dzieci spryskują kartki z bloku technicznego wodą, a następnie malują na nich farbami akwarelowymi. Obserwują, co się dzieje po połączeniu barw, w jaki sposób powstają inne kolory. Gdy prace wyschną, dzieci mazakami rysują kontury np.: drzewa, domu, postaci.

 

 • „Celuj uważnie” – zabawa ruchowa z elementem celowania. Na dywanie R. tworzy planszę do celowania: rozkłada małe obręcze lub szarfy( pojemniki różnej wielkości), w każdej z nich jest kartka z liczbą). Dzieci z pewnej odległości rzucają woreczkiem do wybranej obręczy. Jeżeli trafi otrzymuje tyle punktów, ile wskazuje kartka z liczbą.

 

 • „Dobre i złe wiatry” – zabawa dydaktyczna. Dziecko szuka odpowiedzi na pytanie, kiedy jest potrzebny silny wiatr, a kiedy słaby. . przypomina dzieciom zabawę z latawcem i bańkami mydlanymi. Dziecko próbuje odpowiedzieć na pytania: Kiedy latawiec unosił się w powietrzu?
  Jaki wiatr jest potrzebny do zabawy z latawcem, a jaki do zabawy z bańkami mydlanymi?
  Wiatr może mieć cechy pozytywnych  (zapyla niektóre rośliny, roznosi nasiona roślin, osusza tereny wilgotne, pozwala wytwarzać energię w elektrowniach wiatrowych) oraz negatywne (niszczy drzewa, domy).

 

 • „Jak powstaje fala na morzu?” – zabawa badawcza.  Dziecko otrzymuje miskę z wodą i słomkę. Za pomocą słomek dziecko tworzy falę. Obserwuje, w jakim kierunku powinny dmuchać, żeby powstała fala (pionowo, z góry w dół).
  Najpierw tworzą łagodne fale, potem wzburzone morze. Na wodzie mogą ustawiać łódki – plastikowe nakrętki. ( miski z wodą, słomki, plastikowe nakrętki)

 

 • Praca z L22 – ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej, kształtowanie umiejętności liczenia, rysowanie po śladzie. ( 6 latki)

 

 • „Rytmy” – zabawy matematyczno-ruchowe. Potrzebne będą kartoniki – każdy z narysowaną figurą geometryczną (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt).

Po narysowaniu przez Rodzica FIGUR pytamy dziecko co to jest.

 - Ustalamy z dzieckiem, że każdej figurze przypisany jest określony ruch: koło – klaśnięcie, trójkąt – podskok, kwadrat – tupnięcie, prostokąt – przysiad (można wykonać piktogramy).

– R. demonstruje figurę, a dzieci wykonują określony ruch.

– R. układa ciąg figur, dziecko wykonuje określone ruchy.

– Dziecko ma pasek papieru z narysowanym rytmem ( rysujemy kilka figur np. Koło, kwadrat, prostokąt , trójkąt . Dzieci odczytują rytm, a następnie dorysowują dalszy ciąg.

kontakt